Vážení a milý přátelé nejen portského vína,

v loňském roce jsme opětovně přidali další značku portských vín, s kterou, jak já velice rád často říkám, jsme završili cyklus vrcholných představitelů portských vín. Představujeme QUINTA DO NOVAL.

Nejtradičnější, nejváženější, možná nejkrásnější vinařství Doura. Tato společnost patří mezi opravdu vrcholy portugalského vinařství. Nejprve bych Vám rád vysvětlil několik pojmů proč:

PROČ NEJTRADIČNĚJŠÍ - Jako jeden z posledních významnějších vinařů, tento i dnes drtí hrozny klasickým způsobem a to v klasických „lagardách" - kamenných vanách na šlapání hroznů.

PROČ NEJVÁŽENĚJŠÍ - Tato společnost sice nepatří k nejstarším, ale jako jediné se dochovalo před révokazové odrůdy Touriga Nacional. Aby toho nebylo málo, v roce 1951 vymyslela systém kategorizace portského vína typu „LBV" Late bottled vintage.

PROČ MOŽNÁ NEJKRÁSNĚJŠÍ - toto je samozřejmě osobní uvážení každého, kdo na této quintě strávil nějakou dobu. Již jsem procestoval mnoho vinařství a to speciálně v oblasti Douro, zde však na Vás dýchne atmosféra tradičnosti a propojení moderního světa. V první řadě Vás naprosto ohromí 150 let starý cedr, který předchází toto vinařství a jenž mají také ve znaku tichých vín.

Po odbočení z podélné cesty kolem řeky Douro na vinice Quinta do Noval, se Vám otevře nádherný pohled do kopcovaté krajiny, jenž je zde charakteristická. Celá quinta je položena na kopcích, tudíž se Vám otevře krásný pohled do zdejší přírody a na řeku Douro.

Příjezd po žulové cestě je lemován vinnou révou, né však hrozny určených k vytváření vína, ale hrozny určené k jídlu. Rozdíl těchto druhů poznáte velice jednoduše. V životě jste zřejmě neviděli větší trs hroznového vína. Jsou to ohromné kuličky, v ohromných svazcích.

Quinta je historická budova, zrekonstruována do dávné podoby 18. Století, leč s prvky moderního stylu. Starožitný nábytek, mramorové koupelny jsou jen nepatrnou zmínkou. Při prozkoumání usedlosti zjistíte, že život na quintě je naprosto soběstačný. Od pěstování plodin po chování dobytka. Z velké části využívají vlastní reservy a možnosti.